Apple yapay zekayı başka bir isimle tanıtabilir!

Apple, pazartesi günü yapacağı WWDC 2024’te (dünya geliştiriciler konfransı) yeni işletim sistemlerini tanıtacak. Bunlar arasında en çok beklenen işletim sistemleri ise yapay zeka desteği ile karşımıza çıkacak olan iOS, macOS, iPadOS oluyor. Yeni gelen raporlara ise şirketin, pazartesi günü tanıtılacak olan AI kısaltmasını Apple Intelligence yani Apple Zeka olarak adlandıracak.

Apple’ın yapay zekası: Apple Zeka

Tahminlerinin yüksek doğruluğu ile bilinen Mark Gurman, pazartesi günü yapılacak olan WWDC’de tanıtılması beklenen iOS 18’in yapay zekası hakkında bir kaç özelliğe değindi. Gurman’ın raporunda belirttiğine göre şirket, tüm yapay zeka özelliklerini AI adı altında toparlayacak. Lakin AI kısalatmasının açılımı artificial intelligence değil, Apple intelligence olacak. Şirketin kendi yapay zekasında ana hedef üretkenlik ve günlük görevler olacak. Türkçesi Apple Zeka olan yeni yapay zeka kullanıcılara üretkenlik gerektiren işlerde yardım ederken günlük görevleride daha basitleştirecek.

Yeni özellik gelen uygulamalardan birisi Fotoğraflar uygulaması. Google’ın Fotoğraflar uygulamasındaki gibi akıllı silgi ve düzenleme aracına sahip olacak. Sadece bununla sınırlı kalmıyor. Raporlarda kod editörü Xcode’u kullananlar içinde iyi haberler var. Xcode’da yapay zeka güncellemesi alacak yalnız bu özelliğin gelecek sene kullanıcılara sunulması bekleniyor. Zaten var olan bir özellik daha akıllı olacak ve klavye yazdığınız kelimeye ve cümleye göre emojiler önerecek. Apple bazı özellikler için üçüncü taraf hizmetler kullanabilir. Bu da kullanıcıların aklına verilerin üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağını getiriyor.

Verilerin üçüncü taraflarla paylaşılma iddiası hakkında henüz başka bir sızıntı yok. Ayrıca Mark Gurman’ın raporu iOS 18’in bazı araçlarına OpenAI’ın dahil olduğunu doğruluyor. Yani bu rapora göre Apple’ın OpenAI ile anlaşması kesin olarak doğrulandı.

Peki siz WWDC’de tanıtılacak olan işletim sistemleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir