Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci duyurdu! Türkiye o alanda Avrupa’nın zirvesinde

Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sağlıkta Yeni Gelecek: Entegre Sağlık Hizmetleri” temalı 9. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yönetimi Kongresi’nde konuştu.

Bakan Birinci, sağlığın geleceğini ele aldığı konuşmasında Türkiye’nin sağlık sistemine dair önemli veriler paylaştı.

HER YENİ KRONİK HASTALIK KİŞİ BAŞI SAĞLIK HARCAMASINI 2 KAT ARTIRIYOR

Nüfusun yaşlanması ve artan kronik hastalıkların sağlık harcamalarını ciddi şekilde etkilediğini belirten Birinci, her yeni kronik hastalığın kişi başı sağlık harcamasını 2 kat artırdığını söyleyerek, “2050 yılına kadar, dünyanın yıllık sağlık harcamasının 15 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.” dedi.

‘BUGÜN HAVA KİRLİLİĞİNDEN 4,2 MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR’

Yeni bulaşıcı hastalıkların yüzde 75’inin hayvan kökenli olduğunu söyleyen Birinci, “Bugün hava kirliliğinden 4,2 milyon insan hayatını kaybederken, gelecekte doğan her çocuğun iklim krizinden daha fazla etkilenmesi kaçınılmazdır. İnsan, çevre ve hayvan sağlığını bir bütün olarak ele alarak, sürdürülebilir çözümler geliştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Birinci, sağlıkta yaşanan dijital dönüşümün sağlık okuryazarlığını arttırdığını ve hasta-hekim arasındaki bilgi asimetrisini azalttığını belirtti.

‘DİJİTAL SAĞLIK SİSTEMLERİNE ENTEGRASYONDA AVRUPA LİDERİYİZ’

Dijital sağlık sistemlerine entegrasyon konusunda Türkiye’nin Avrupa’da zirvede olduğunu kaydeden Birinci, “e-Nabız, vatandaşımız tarafından %82 oranında benimsendi. Vatandaşın dijital sağlık sistemlerine entegrasyonunda nüfus ölçeğine göre Avrupa lideriyiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir