Rusya’ya Yaptırım Savaşı Türk Şirketleri de Vuruyor

İngiltere, Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımlarını açıkladı. G7 ülkeleriyle koordineli olarak uygulanacak yeni yaptırımlar, Rusya’nın finansal sistemini ve askeri üretim kapasitesini hedef alıyor.

“SAVAŞ MAKİNESİNİ ÇÖKERTECEĞİZ”

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna’nın özgürlük savaşında yanında olduklarını belirterek, Rusya’nın “savaş makinesini” mali olarak çökertmeyi amaçladıklarını vurguladı.

İngiltere’nin açıkladığı yaptırımların hedefleri arasında, Rusya’nın petrol ihracatında kullandığı araçlar bulunuyor. Bunun yanı sıra mühimmat, makine gereçleri, mikroelektronikler ve lojistik tedarikçileri de yaptırım listesine alındı. Sunak, bu adımların Rusya’nın askeri faaliyetlerini sürdürebilme kapasitesine ciddi bir darbe vuracağını ifade etti.

LİSTEDE TÜRK TEDARİKÇİLER DE VAR

Yaptırım uygulanan tedarikçilerin bazıları ise Türkiye kökenli firmalar oldu. ABD de bu hafta Rusya’ya karşı bir dizi yeni yaptırım kararı açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yaptırımları Rusya dışında Çin, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 300 farklı hedefe yönelik gerçekleşti.

ABD’nin yaptırımlarının hedefinde Moskova Borsası da vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir